ilustrační obrázek

Rekordní zájem o soutěž studentských prací s tématem životního prostředí

4.12.2024 16:30
Jaké jsou možnosti uplatnění agrovoltaiky v sadařské produkci nebo jak s pomocí hydrogelů s obsahem speciálních bakterií udržet vodu v půdě? I na to se snažili odpovědět účastníci soutěže studentských prací tematicky zaměřených na životní prostředí se vztahem k území Jihomoravského kraje.

V prostorách brněnského sídla krajského úřadu se ve středu 4. prosince 2024 uskutečnilo vyhodnocení již 22. ročníku soutěže. Nejlepší studenti převzali ocenění z rukou krajského radního pro oblast životního prostředí Karla Podzimka, zakladatelky soutěže Anny Hubáčkové, ředitelky školského zařízení Lipka Hany Korvasové a vedoucího odboru životního prostředí Mojmíra Pehala.

Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 39 studentských prací. Ty byly posuzovány odbornou porotou složenou ze zástupců vysokoškolských pedagogů a odborníků z praxe ve dvou kategoriích, a to v kategorii bakalářské práce a kategorii diplomové práce.

Radní Karel Podzimek vyzdvihl rekordní zájem o letošní soutěž. „Věřím, že to odráží i rostoucí pozornost, kterou společnost otázkám životního prostředí a udržitelnému způsobu života věnuje. Letošní šířka témat přitom byla skutečně pozoruhodná: od sběru rostlin a hub, přes analýzy kvality ovzduší, agrovoltaiku či mikroplasty až po digitální detox,“ konstatoval radní Podzimek.      

Mezi bakalářskými pracemi dominovala Barbora Hlaváčková s tématem Půdní aplikace hydrogelů s obsahem rhizobakterii. „V rámci práce jsem se dozvěděla hodně o půdě, o faktu, jak konvenční agrochemikálie orné půdě škodí. A nejen ty, ale veškeré intenzivní obdělávání. A hlavně jsem hledala možnosti, jak půdě pomoci nějakým udržitelným způsobem a navrátit jí, co jsme jí předchozím zacházením vzali,“ řekla o své práci Barbora Hlaváčková.

Podobným tématem se zabývala vítězka kategorie diplomek Andrea Lunter s prací Zemědělská krajina – prostor pro život. „Zemědělská krajina v rámci České republiky zabírá na 50 procent území. Přitom z velké většiny je tato krajina ve velmi špatném stavu, často na pokraji svojí úrodnosti. Soustředila jsem se ve své práci na jednu obec, kde velkou část katastru zabírá zemědělská půda. Takových obcí je zde přitom celá řada,“ uvedla Andrea Lunter. Přistupuje přitom v práci k zemědělské krajině komplexně, předpokládá i změnu hospodářských postupů, které by území vhodně adaptovaly na klimatickou změnu.

Organizačním zabezpečením soutěže, včetně uspořádání související studentské konference, byla tradičně pověřena Lipka – krajské školské zařízení pro environmentální vzdělávání.

Výsledky soutěže

Bakalářské práce:

1. Barbora Hlaváčková, práce Půdní aplikace hydrogelů s obsahem rhizobakterii, 2. Simona Šatková, Analýza kvality ovzduší se zaměřením na problematiku lokálního vytápění, 3. Radka Žaludová, Komplexní analýza území s návrhem revitalizace krajiny v katastru obce Rudice.

Diplomové práce:

1. Andrea Lunter, Zemědělská krajina – prostor pro život, 2. Klára Novotná, Optimalizace návrhu provozního denitrifikačního bioreaktoru, 3. Štěpánka Pustková, Flóra a vegetace revitalizovaných mokřadů na jižní Moravě.

Zvláštní ocenění

Cena ředitelky Lipky: Kristýna Šimíčková (Torzo dálnice). Cena komise hodnotitelů: Jakub Zájeda (Možnosti uplatnění agrovoltaiky v sadařské produkci). Cena radního Jihomoravského kraje pro oblast životního prostředí a energetiky: Václav Kutnar (Studie ekologického dopadu výroby, provozu a likvidace různých typů automobilů).

 

Oceněné práce_ŽP.JPG
Oceněné práce_ŽP_1.JPG
Oceněné práce_ŽP_2.JPG
Oceněné práce_ŽP_3.JPG
Oceněné práce_ŽP_4.JPG
Oceněné práce_ŽP_5.JPG
Oceněné práce_ŽP_6.JPG
Oceněné práce_ŽP_7.JPG
Oceněné práce_ŽP_8.JPG
Oceněné práce_ŽP_9.JPG
Oceněné práce_ŽP_11.JPG